FMCG National Sales Manager

Pentru clientul nostru, unul dintre principalii jucatori pe piata de Distributie FMCG din Romania, cu o puternica retea de import si distributie si un portofoliu format din peste 50 de producatori internationali, suntem in cautarea unui nou coleg cu experienta in piata de FMCG, atat pe linia de food cat si beverage, dar si bune abilitati de coordonare pentru rolul de National Sales Manager care sa se alature echipei de la sediul din Dragomiresti-Vale, Ilfov.

Cerinte:

  • Studii superioare finalizate;
  • Experienta in relationarea si negocierea cu clienti de tip IKA, HoReCa si Retail minim 5 ani;
  • Experienta pe un rol similar in cadrul unei companii de top din domeniul FMCG;
  • Experienta in gestionarea unui portofoliu divers de produse destinate tuturor canalelor de desfacere FMCG;
  • Experienta in vanzarea de bauturi alcoolice premium si produse congelate/conserve;
  • Experienta in gestionarea bugetelor de Vanzari si coordonarea de echipe de dimensiuni medii si mari;
  • Bune abilitati de comunicare si negociere;
  • Flexibilitate, adaptabilitate si autonomie;
  • Permis cat. B;
  • Cunostinte Limba Engleza – Nivel Avansat;

Responsabilitati:

  • Coordonarea Departamentului de Vanzari format din Diviziile IKA, HoReCa, si Retail;
  • Setarea obiectivelor anuale de Vanzari si Dezvoltare alaturi de Directorul de Dezvoltare si Managerii de Departament;
  • Urmarirea indeplinirii obiectivelor de Vanzari/Dezvoltare stabilite cu analiza si solutionarea deviatiilor;
  • Elaborarea si implementarea planului de vanzari in scopul dezvoltarii portofoliului existent de clienti;
  • Identificarea de potentiale oportunitati de dezvoltare in piata;
  • Monitorizarea/Gestionarea clientilor si identificarea de oportunitati de majorare a profitabilitatii / client;
  • Intocmirea de rapoarte, situatii si comunicari privind performanta Departamentului;
  • Asigurarea corectitudinii contractelor;
  • Urmarirea negocierilor privind conditiile de colaborare pentru produsele din portofoliul companiei;
  • Monitorizarea trendurilor pietei si a competitiei;

Program de Lucru:

  • L-V, interval 08:00 – 17:00;

Pachet de Beneficii:

  • Contract de Munca Nedeterminat;
  • Perioada de training si induction asigurata;
  • Pachet salarial extrem de motivant;
  • Bonus pentru atingerea obiectivelor la nivel de departament;
  • Tichete de Masa;
  • Abonament Medical Privat;
  • Autoturism de serviciu full time;
  • Laptop/telefon de serviciu;
Domeniile: Management Vanzari
Locațiile: Bucuresti Dragomiresti-Vale
Nivelele de Studii: Studii Superioare
Nivelele de Experiență: Executive (>10 ani) Management Senior (5-10 ani)